Kort CV for Maya Peitersen

Uddannelse

 – Det Kongelige Danske Kunstakademis Arkitektskole 1997-2004

 – Klassisk tegnekursus, Ny Carlsberg Glyptotek 1990-1991

 – Frederiksberg HF 1991-1993

Udvalgs- og bestyrelsesposter

 – Forperson for Albertslunds Kommunes Billedkunstråd 2011-2013

 – Næstforperson hos Danske Grafikere siden 2020

Medlemskaber  

BKF, Akademisk Arkitektforening, Danske Grafikere

Kuratering

Kurator hos Dansk Standardpoesi og Sydhavns Anker

Udvalgte soloudstillinger

2021 – Diagnose: VIRKELIG, Danske Grafikeres Hus (kommende)

2020 – Karakter på Teatermuseet i Hofteatret (31.1. – 16.8.)

2018 – I dag kan vi ikke lide mit ansigt på Den Frie + Blågården Bibliotek     

2017 – Uudgrundeligt i Poesiens Hus, Den Frie + Storrs antikvariat

         – Den Materialistiske Illusion i Insula

2016 – Den ideelle værtinde på Kbh. Hovedbibliotek

         – Skov i skov i Dansk Standardpoesi i Skovsnogen Artspace

2015 – Mandeæder i Albertslund Rådhushal

         – Ihukom på Art Cph

        – Minde om vold på Vejen Kunstmuseum + ………..i Dansk Standardpoesi på Blågårds Plads

2012 – IND i Arkitekternes hus

2011 – VRANG i Øksnehallens Foyer

         – Tigertables hos Leth og Gori Arkitekter

2010 – Split i Projektrum 036

         – Sindsvæggen hos Modtar Projects  

2009 – De Inderste Rum i Projektrum 036

2005 – Det sidste sted i Nordens Hus i Reykjavik

Udvalgte projekter i det offentlige rum

2016-2020 – Dansk Standardpoesi I, mobilt museum i Skovsnogen Artspace

2013-2020 – Sydhavns Anker i Skovsnogen Artspace

2019 – Menneskemøbel, permanent værk på Blågårdens Bibliotek

2019 – Mit Liv, installation i Albertslund Rådhusgang

2016 – Den Ideelle Værtinde og de Mystiske Mænd, installation på ………….Københavns Hovedbibliotek

2014-2016 – Dansk Standardpoesi I, mobilt museum på ………………….Vejen Kunstmuseum

2015 – Dansk Standardpoesi II, mobilt museum på Art Cph, Forum

         – Dansk Standardpoesi II, mobilt museum på Blågårds Plads

   – Dansk Standardpoesi II, mobilt museum på …………Bibliotekstorvet, Albertslund

2013 – Dansk Standardpoesi I på Cph_ALT 13 på …………Fabrikken for kunst og design

2012 – Sydhavns Anker i Sydhavnen

2011 – Ny facade til værestedet Amadeus i Sydhavnen

Udvalgte gruppeudstillinger

2020 – Unfinished Buisness, Lokale

2019 – I don´t know what you did last summer, Lokale

2018 – Deep Forrest Artland i Skovsnogen Artspace

         – Korttidssalon i Saxogade s.m. Camilla Nørgaard, Anna Samsøe, …………Marie Rosendahl Chemnitz m.fl.

2017 – Beers 5, 100 Kvinder på kro på Carlsbergbyens Galleri og Kunsthal ………….s.m. Cathrine Raben Davidsen m.fl.

2016 – The Garden of the Forking Paths hos teksas s.m.: Matthys Gerber, ………….Bank og Rau, Stig Brøgger, Dan Marmerstein

         – 100 kvinder på kro i Huset for kunst og design s.m. Amalie Schmidt, …………Hannah Heilmann m.fl. 

         – Deep Forrest Artland i Skovsnogen Artspace s.m. Peter Land, …………Mathias og Mathias m.fl.

2015 – Imago Mundi på Venedig bienalen s.m. Martin Erik Andersen, Arne …………Haugen Sørensen m.fl.

         – Sex på Vejen Kunstmuseum s.m. Yvette Brackman, Camilla Berner, …………Marianne Hesselbjerg m.fl.

         – 100 kvinder på kro på Byens Kro s.m. Amalie Schmidt, Lone Høyer …………Hansen, Bank og Rau, Yvette Brackman m.fl. 

         – Narkotika på Vejen Kunstmuseum s.m. Felia Gram-Hanssen, …………Andreas Führer, Simon Latz

         – Danske Standarder på Blågårds Plads s.m. Goodiepal, ………..Yvette Brackman, Anders Bonnesen m.fl.

         – Vi tager intet ansvar 4 på KW3 s.m. Camilla Reyman, ………..Kristofer Hultenberg, Kirstine Aarkrog m.fl.                                                           

2014 – Revisit – Musikerne maler, malerne musicerer og forfatterne holder …………kæft på Overgaden – Institut for Samtidskunst   

         – Vi tager intet ansvar 3, Q s.m. Claus Haxholm, Jesper Fabricius, …………Lise Nørholm, Andreas Führer m.fl.

2013 – Deep Forrest Artland i Skovsnogen Artspace s.m. Sophie Hjerl, ………….Jes Brinch m.fl.

         – Vallerie Gallners efterårssalon, Vallerie Gallner s.m. Ramona Macho, …………Sophie Dupont, Kristofer Hultenberg, Jesper Fabricius m.fl.

2011 – Krydsbefrugtning hos Leth og Gori s.m. Marie Rosendahl Chemnitz, ………….Filippa Berglund, Helena Westerberg, Maria Franck, ………….Camilla Hornemann

2010 – Multi mini i Janusbygningen

         – Muro Berlino på Musei Olevano Romano, Rom

         – Uden titel på Æglageret s.m. Peter Land, Mette Kit Jensen, …………Melou Vangsgaard, Jon Stahn m.fl.

Udvalgte performances

2021 – Diagnose: VIRKELIG, Danske Grafikres Hus, (kommende)

2020 – Det andet, Lokale

         -Fordelermøbel, Væg og vinger (film), Tågehund dudududu (film), ………..Farmors Hus, Teatermuseet i Hofteatret 

2020 – Performancerække på fire performances på …………Teatermuseet i Hofteatret ifm. min soloudstilling Karakter,

         – I dag kan vi ikke lide mit ansigt hos Ræven og Pindsvinet

2019 – Spillet III på Statens Værksteder for Kunst

         – Menneskemøbel, Blågården Bibliotek 2019

2018 – I dag kan vi ikke lide mit ansigt i Poesiens Hus + Butikken + ……….Blågården Bibliotek

         – Purple Snakes på Roskildefestival

          – Spillet på Spirefestival

          – Forandringsspil i Skovsnogen Artspace

          – Jeg elsker mine hadere på Korttidssalon, Saxogade

2017 – Kvreteikreijji på Bådteatret

         – 8 Tableauer på Mayhem

         – MAYA Performancefestival på Mayhem

         – Jeg elsker mine hadere i Vor Frue Kirke

         – Træfolkets lyd, Kulturværftet

2016 – Kvreteikreijji i Koncertkirken

         – Purple Snakes på Carlsbergbyens Galleri og Kunsthal

         – Spillet hos teksas

         – Jeg elsker mine hadere på Fabrikken for kunst og design

         – Petals i Skovsnogen Artspace + Mayhem                

         – Kbh læser på Kbh. Hovedbibliotek

         – Arkaisk Syngespil på Kbh. Hovedbibliotek

2015 – Narkotika på Vejen Kunstmuseum

         – Arkaisk Syngespil i Nansensgade 47

         – Jeg elsker mine hadere i Dansk Standardpoesi på Blågårds Plads

2014 – Aeterna på Overgaden – Institut for Samtidskunst

         – Fremmedlegeme på Fabrikken for kunst og design

Udvalgte udgivelser og illustrationsopgaver

2020 – min virkelighed har ingen anciennitet

2018 – i dag kan vi ikke lide mit ansigt, kunstbog, Dansk Standardpoesi.

2017 – Uudgrundeligt, kunstbog, Escho m. tekster af René Jean Jensen, …………Marianne Larsen, Cecilie Lind m.fl.

         – Lux Aeterne, LP, s.m. Toke Flyvholm m.fl.

         – Coverdesign, unika

         – Antologi, illustration

2016 – 3 Avantis+1, coverdesign

2012 – Du var usynlig, det var godt du var der, omslagstegning, ………….tekst af Claus H Christensen, Space Poetry

Udvalgte kataloger, magasiner, anmeldelser, artikler, talks, interviews, visuelt og film

2018 – Hvedekorn (visuelt), – Poesiens Hus (artikel+anmeldelse), – Modspor …………(artikel+anmeldelse)

2017 – Kanal Hovedstaden (film), – Modspor (artikel+anmeldelse)

2016 – Politiken (artikel+anmeldelse), – Svfk (talk), – Billedkunstneren …………(artikel), – Kbh. Læser (artikel),

         – Texas Longhorn (anmeldelse), – Dødsskibet (film)          

2015 – Hysteria (visuelt+artikel), – Imago Mundi (katalog), – Art Cph …………(katalog+artikel+visuelt),

         – Jyske Vestkysten (artikel+anmeldelse)

2014 – Vejen Kunstmuseum (visuelt+artikel), – Jyske Vestkysten …………(artikel+anmeldelse), – Magasinet Kunst (artikel)

2013 – About arts and Architecture (film+interview)

2012 – Politiken, I Byen (artikel+anmeldelse+iinterview+film), – Bolig …………(visuelt+artikel)

2011 – Lorry (film+interview), – Modtar Projects (katalog)

Legater, fonde og ophold (2004-2021)

2021 – Statens Kunstfond (projektstøtte), Rådet for visual kunst, ………….Statens Kunstfond (huskunstner), Ophold SVFK

2020 – Statens Kunstfond (huskunstner)

2019 – Rådet for Visuel Kunst, Kbh. Kommunes Scenekunstudvalg, IBLU, …………Byens Puls, Statens Kunstfond (huskunstner). IBLU, …………Vesterbro lok. pulje, Byens puls, Østerbro lok. pulje, …………Kgs. Enghave lokalpulje, Ophold Fanøgården

2018 – Statens Kunstfond (projektstøtte), Statens Kunstfond (huskunstner), …………KK Billedkunstudvalg

2017 – Statens Kunstfond (huskunstner), Kbh. Kom. Billedkunstudvalg, IBLU, ………….Vesterbro lokalpulje,  Byens puls, Ophold SVFK

2016 – Statens Kunstfond (huskunstner), Kbh. Kom. Billedkunstudvalg, …………Ophold SVFK

2015 – Æreslegat Akademirådets legater, Vejen Kommune

2014 – Statens Kunstfond (projektstøtte), Vejen Kommune, Ophold SVFK, …………Ophold Berlin BKF

2013 – Ernst B Sund Fonden, Statens Kunstfond (projektstøtte), Ophold …………Berlin BKF

2012 – Kulturkontakt Nord

2011 – Dreyers Fond, Sammen om Sydhavnen, Akademirådets legater, …………Statens Kunstfond (projektstøtte)

2010 – Dreyers Fond, Akademirådets legater

2004 – 2009 – Dreyers Fond, Nifca, Dreyers Fond, Dreyers Fond

Undervisning, Workshops og foredrag

2021 – Egelundskolens Dysleksicenter (Huskunstner)

2020 – Egelundskolens Dysleksicenter (Huskunstner)

2019 – Egelundskolens Dysleksicenter (Huskunstner)

         – Vi elsker bøger,  (workshop)

         – Greve Billedskole, siden 2017 (ugehold)

2018 – Egelundskolens Dysleksicenter (Huskunstner)

         – 4 Manifester, Kbh læser

         – Østerbro Billedskole 2017 – 2018 (ugehold)

2017 – Herstedøster skole (Huskunstner)

         – Bethlehem Sogns børnehave + Den Gule Prik (Huskunstner)

2008 – 2016

         – Kunsthøjskolen i Holbæk 2008 – 2014 (gæstelærer + foredrag)

         – Københavns Kunstskole 2016 – 2017

         – Albertslund Billedskole 2008 – 2017 (ugehold + workshops)

         – Billedlaboratoriet 2010 – 2012 (ugehold + workshops)

         – Roskilde Billedskole 2010 – 2011 (ugehold + workshops)

         – Thorstedlund Kunsthøjskole 2008 – 2009 (workshops + foredrag)